EWS600-24
AC DC Converters
Manufacturer No:
EWS600-24
Manufacture:
TDK-Lambda Americas Inc.
Datasheet:
EWS600-24
Description:
SINGLE OUTPUT POWER SUPPLY
Part Status
Obsolete
Minimum Load Required
Applications
ITE (Commercial)
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C (With Derating)
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Output (Max)
27A
Power (Watts)
600W
Voltage - Input
85 ~ 132 VAC, 170 ~ 265 VAC
Size / Dimension
7.87" L x 7.48" W x 3.62" H (200.0mm x 190.0mm x 92.0mm)
Number of Outputs
1
Type
Enclosed
Voltage - Output 1
24V
Series
EWS (600W)
Voltage - Output 2
Features
Remote On/Off, Remote Sense
Voltage - Output 3
Approvals
CE
Voltage - Output 4
Efficiency
Voltage - Isolation
3.75kV