EWS10012
AC DC Converters
Manufacturer No:
EWS10012
Manufacture:
TDK-Lambda Americas Inc.
Datasheet:
EWS10012
Description:
POWER SUPPLY
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Voltage - Input
85 ~ 132 VAC, 170 ~ 265 VAC
Size / Dimension
7.87" L x 2.13" W x 3.82" H (200.0mm x 54.0mm x 97.0mm)
Number of Outputs
1
Type
Enclosed
Voltage - Output 1
12V
Series
EWS (100W)
Voltage - Output 2
Features
Remote Sense
Voltage - Output 3
Approvals
CE
Voltage - Output 4
Efficiency
Voltage - Isolation
3.75kV
Part Status
Obsolete
Minimum Load Required
Applications
ITE (Commercial)
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C (With Derating)
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Output (Max)
8.4A
Power (Watts)
100W