EVS18-16R7/R
AC DC Converters
Manufacturer No:
EVS18-16R7/R
Manufacture:
TDK-Lambda Americas Inc.
Datasheet:
EVS18-16R7/R
Description:
AC/DC CONVERTER 18V 300W
Series
EVS (300/600W)
Voltage - Output 2
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Voltage - Output 3
Approvals
CE
Voltage - Output 4
Efficiency
89%
Voltage - Isolation
3kV
Part Status
Active
Minimum Load Required
Applications
ITE (Commercial)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Output (Max)
16.7A
Power (Watts)
300W
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
7.09" L x 3.31" W x 1.65" H (180.0mm x 84.0mm x 42.0mm)
Number of Outputs
1
Type
Enclosed
Voltage - Output 1
18V
Company Profile
EVS18-16R7/R Relevant information
EVS18-16R7
EVS18-16R7
AC/DC CONVERTER 18V 300W
EVS18-16R7/A
EVS18-16R7/A
AC/DC CONVERTER 18V 300W
EVS18-16R7/R
EVS18-16R7/R
AC/DC CONVERTER 18V 300W
EVS18-16R7/RA
EVS18-16R7/RA
AC/DC CONVERTER 18V 300W