DRF240241
AC DC Converters
Manufacturer No:
DRF240241
Manufacture:
TDK-Lambda Americas Inc.
Datasheet:
DRF240241
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 240W
In Stock
117 pcs On sales
Product Parameter
Type
Enclosed
Voltage - Output 1
24V
Series
DRF (120-480W)
Voltage - Output 2
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Voltage - Output 3
Approvals
CE
Voltage - Output 4
Efficiency
94%
Voltage - Isolation
3kV
Part Status
Active
Minimum Load Required
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type
DIN Rail
Current - Output (Max)
10A
Power (Watts)
240W
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 125 ~ 370 VDC
Size / Dimension
4.53" L x 1.93" W x 4.86" H (115.0mm x 49.0mm x 123.4mm)
Number of Outputs
1
Company Profile
DRF240241 Relevant information
DRF240241
DRF240241
AC/DC CONVERTER 24V 240W
DRF240241/HL
DRF240241/HL
AC/DC CONVERTER 24V 240W
DRF2R16P
DRF2R16P
SWITCH ROTARY DIP HEX 100MA 5V