STE250NS10
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Manufacturer No:
STE250NS10
Manufacture:
STMicroelectronics
Package:
ISOTOP
Datasheet:
STE250NS10
Description:
MOSFET N-CH 100V 220A ISOTOP
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100V
FET Feature
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
31000pF @ 25V
Part Status
Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
220A (Tc)
Mounting Type
Chassis Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
ISOTOP
Base Part Number
STE250
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Series
STripFET™
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.5mOhm @ 125A, 10V
FET Type
N-Channel
Power Dissipation (Max)
500W (Tc)
Packaging
Tube
Supplier Device Package
Vgs (Max)
±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
900nC @ 10V