8AX390MEFC8X7.5
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
8AX390MEFC8X7.5
Manufacture:
Rubycon
Package:
Radial, Can
Datasheet:
8AX390MEFC8X7.5
Description:
CAP ALUM RAD
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Ratings
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Capacitance
390µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
594mA @ 120Hz
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
1.08A @ 100kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
8V
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Series
AX
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)