63MS710MEFCT56.3X7
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
63MS710MEFCT56.3X7
Manufacture:
Rubycon
Package:
Radial, Can
Datasheet:
63MS710MEFCT56.3X7
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
63V
Series
MS7
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Ratings
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Packaging
Tape & Box (TB)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Capacitance
10µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
45mA @ 120Hz
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
67.5mA @ 10kHz