50NXA2.2MEFC5X11
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
50NXA2.2MEFC5X11
Manufacture:
Rubycon
Package:
Radial, Can
Datasheet:
50NXA2.2MEFC5X11
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
21mA @ 10kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
Polarization
Bi-Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
50V
Series
NXA
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Ratings
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Capacitance
2.2µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
14mA @ 120Hz