25ZA100MEFC6.3X11
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
25ZA100MEFC6.3X11
Manufacture:
Rubycon
Package:
Radial, Can
Datasheet:
25ZA100MEFC6.3X11
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Ratings
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Impedance
78 mOhms
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Capacitance
100µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ Low Frequency
254.6mA @ 120Hz
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
670mA @ 100kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Series
ZA
Voltage - Rated
25V