10MH533MEFC5X5
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
10MH533MEFC5X5
Manufacture:
Rubycon
Package:
Radial, Can
Datasheet:
10MH533MEFC5X5
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Applications
General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
10V
Series
MH5
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Ratings
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Capacitance
33µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
34mA @ 120Hz