RDD050N20TL
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Manufacturer No:
RDD050N20TL
Manufacture:
ROHM Semiconductor
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
RDD050N20TL
Description:
MOSFET N-CH 200V 5A CPT3
In Stock
4368 pcs On sales
Product Parameter
FET Type
N-Channel
Supplier Device Package
CPT3
Packaging
Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
9.3nC @ 10V
Vgs (Max)
±30V
Drain to Source Voltage (Vdss)
200V
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
292pF @ 10V
FET Feature
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
5A (Ta)
Part Status
Not For New Designs
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Operating Temperature
Rds On (Max) @ Id, Vgs
720mOhm @ 2.5A, 10V
Series
Power Dissipation (Max)
20W (Tc)