DF72115D160FPV
Embedded - Microcontrollers
Manufacturer No:
DF72115D160FPV
Manufacture:
Renesas Electronics America
Package:
144-LQFP
Datasheet:
DF72115D160FPV
Description:
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144QFP
Packaging
Tray
Program Memory Size
512KB (512K x 8)
EEPROM Size
Program Memory Type
FLASH
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals
DMA, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package
144-LFQFP (20x20)
Connectivity
EBI/EMI, I²C, SCI
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.4V ~ 1.6V
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
73
Core Processor
SH-2A
Speed
160MHz
Package / Case
144-LQFP
Series
SuperH® SH7200
Data Converters
A/D 8x12b; D/A 2x8b
RAM Size
32K x 8
Oscillator Type
External
Core Size
32-Bit
Base Part Number
DF72115
Company Profile
DF72115D160FPV Relevant information
DF72115D160FPV
DF72115D160FPV
DF72J12P215QA
DF72J12P215QA
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V
DF72J12P215QF
DF72J12P215QF
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V