RV-0505D/R6.4
DC DC Converters
Manufacturer No:
RV-0505D/R6.4
Manufacture:
RECOM Power
Package:
24-DIP Module, 14 Leads
Datasheet:
RV-0505D/R6.4
Description:
DC DC CONVERTER +/-5V 2W
Series
ECONOLINE RV/R (2W)
Voltage - Output 2
-5V
Features
Voltage - Output 3
Packaging
Tube
Voltage - Isolation
6.4kV
Efficiency
82%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Voltage - Input (Max)
5.5V
Applications
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Input (Min)
4.5V
Mounting Type
Through Hole
Current - Output (Max)
200mA, 200mA
Power (Watts)
2W
Package / Case
24-DIP Module, 14 Leads
Size / Dimension
1.27" L x 0.58" W x 0.45" H (32.4mm x 14.7mm x 11.4mm)
Number of Outputs
2
Type
Isolated Module
Voltage - Output 1
5V
Company Profile
RV-0505D/R6.4 Relevant information
RV-0505D
RV-0505D
DC DC CONVERTER +/-5V 2W