R24P05D/R6.4
DC DC Converters
Manufacturer No:
R24P05D/R6.4
Manufacture:
RECOM Power
Package:
7-SIP Module, 5 Leads
Datasheet:
R24P05D/R6.4
Description:
DC DC CONVERTER +/-5V 1W
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Package / Case
7-SIP Module, 5 Leads
Size / Dimension
0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Number of Outputs
2
Type
Isolated Module
Voltage - Output 1
5V
Series
ECONOLINE RxxPxx/R (1W)
Voltage - Output 2
-5V
Features
Voltage - Output 3
Packaging
Tube
Voltage - Isolation
6.4kV
Efficiency
82%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Voltage - Input (Max)
26.4V
Applications
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Input (Min)
21.6V
Mounting Type
Through Hole
Current - Output (Max)
200mA, 200mA
Power (Watts)
1W
Company Profile
R24P05D/R6.4 Relevant information
R24P05D
R24P05D
DC DC CONVERTER +/-5V 1W