TXS2SS-L-4.5V-X
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
TXS2SS-L-4.5V-X
Datasheet:
TXS2SS-L-4.5V-X
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5VDC
Product Parameter
Operate Time
5ms
Release Time
5ms
Coil Type
Latching, Single Coil
Coil Resistance
579 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Switching Voltage
110VDC - Max
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Must Operate Voltage
3.6 VDC
Coil Current
7.8mA
Must Release Voltage
Coil Voltage
4.5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
1A