TXS2SS-L-24V-Z
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
TXS2SS-L-24V-Z
Datasheet:
TXS2SS-L-24V-Z
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24VDC
Coil Type
Latching, Single Coil
Coil Resistance
11.52 kOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Switching Voltage
110VDC - Max
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Coil Current
2.1mA
Must Release Voltage
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
1A