TXS2SL-L2-12V-Z
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
TXS2SL-L2-12V-Z
Datasheet:
TXS2SL-L2-12V-Z
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12VDC
Coil Type
Latching, Dual Coil
Coil Resistance
2.06 kOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Switching Voltage
110VDC - Max
Part Status
Obsolete
Termination Style
Gull Wing
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Coil Current
5.8mA
Must Release Voltage
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
1A