TXS2SL-L2-1.5V-Z
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
TXS2SL-L2-1.5V-Z
Datasheet:
TXS2SL-L2-1.5V-Z
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 1.5VDC
Coil Type
Latching, Dual Coil
Coil Resistance
32.1 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Switching Voltage
110VDC - Max
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Must Operate Voltage
1.2 VDC
Coil Current
46.7mA
Must Release Voltage
Coil Voltage
1.5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
1A