TXS2SL-L-12V-Z
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
TXS2SL-L-12V-Z
Datasheet:
TXS2SL-L-12V-Z
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12VDC
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
1A
Operate Time
5ms
Release Time
5ms
Coil Type
Latching, Single Coil
Coil Resistance
4.11 kOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Switching Voltage
110VDC - Max
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Coil Current
2.9mA