TXS2SL-L-1.5V-X
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
TXS2SL-L-1.5V-X
Manufacture:
Panasonic Electric Works
Datasheet:
TXS2SL-L-1.5V-X
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 1.5VDC
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Seal Rating
Sealed - Fully
Must Operate Voltage
1.2 VDC
Coil Current
23.3mA
Must Release Voltage
Coil Voltage
1.5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)
1A
Operate Time
5ms
Release Time
5ms
Series
TX-S
Mounting Type
Surface Mount
Features
Coil Insulation
Coil Type
Latching, Single Coil
Coil Resistance
64.3 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Relay Type
General Purpose
Switching Voltage
110VDC - Max