TXS2SL-12V
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
TXS2SL-12V
Datasheet:
TXS2SL-12V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12VDC
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Coil Current
4.2mA
Must Release Voltage
1.2 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
1A
Operate Time
5ms
Release Time
5ms
Coil Type
Non Latching
Coil Resistance
2.88 kOhms
Packaging
Tube
Switching Voltage
110VDC - Max