TXS2SA-L-12V-Z
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
TXS2SA-L-12V-Z
Manufacture:
Panasonic Electric Works
Datasheet:
TXS2SA-L-12V-Z
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12VDC
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Operate Time
5ms
Release Time
5ms
Series
TX-S
Mounting Type
Surface Mount
Features
Coil Insulation
Coil Type
Latching, Single Coil
Coil Resistance
4.11 kOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Relay Type
General Purpose
Switching Voltage
110VDC - Max
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Seal Rating
Sealed - Fully
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Coil Current
2.9mA
Must Release Voltage
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)
1A