WNC100FE
Through Hole Resistors
Manufacturer No:
WNC100FE
Manufacture:
Ohmite
Package:
Axial
Datasheet:
WNC100FE
Description:
RES 100 OHM 2W 1% AXIAL
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Features
Non-Inductive
Number of Terminations
2
Packaging
Bulk
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
±1%
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Resistance
100 Ohms
Composition
Wirewound
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
2W
Package / Case
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.449" L (4.57mm x 11.40mm)
Height - Seated (Max)
Series
WN
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Company Profile
WNC100FE Relevant information
WNC100FE
WNC100FE
RES 100 OHM 2W 1% AXIAL
WNC100FET
WNC100FET
RES 100 OHM 2W 1% AXIAL