SCB15P10A-2C
Pushbutton Switches
Manufacturer No:
SCB15P10A-2C
Manufacture:
NKK Switches
Datasheet:
SCB15P10A-2C
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 10A 125V
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Mounting Type
Panel Mount, Rear
Illumination Voltage (Nominal)
Electrical Life
50,000 Cycles
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Switch Function
On-Mom
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Type
Standard
Ingress Protection
Series
SCB
Voltage Rating - AC
125V
Circuit
SPDT
Color - Actuator/Cap
Red
Features
Current Rating (Amps)
10A (AC)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Circular - 12.50mm Dia
Actuator Type
Round, Button
Illumination Type, Color
Company Profile
SCB15P10A-2C Relevant information
SCB15P10A
SCB15P10A