16R700GMR
PTC Resettable Fuses
Manufacturer No:
16R700GMR
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
16R700GMR
Description:
PTC RESET FUSE 16V 7A RADIAL
In Stock
1369 pcs On sales
Product Parameter
Voltage - Max
16V
Package / Case
Radial, Disc
Type
Polymeric
Thickness (Max)
Series
POLY-FUSE®, 16R
Size / Dimension
0.441" L x 0.118" W (11.20mm x 3.00mm)
Ratings
Current - Trip (It)
11.9A
Approvals
cURus, TUV
Height - Seated (Max)
0.776" (19.70mm)
Packaging
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Current - Hold (Ih) (Max)
7A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Resistance - Initial (Ri) (Min)
7.7 mOhms
Time to Trip
3.5s
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
20 mOhms
Current - Max
100A
Mounting Type
Through Hole
Company Profile
16R700GMR Relevant information
16R700GF
16R700GF
PTC RESET FUSE 16V 7A RADIAL
16R700GMR
16R700GMR
PTC RESET FUSE 16V 7A RADIAL