15ST175U
PTC Resettable Fuses
Manufacturer No:
15ST175U
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
Strap
Datasheet:
15ST175U
Description:
PTC RESET FUSE 15V 1.75A STRAP
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Ratings
Current - Trip (It)
3.8A
Approvals
cURus, TUV
Height - Seated (Max)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Current - Hold (Ih) (Max)
1.75A
Lead Spacing
Resistance - Initial (Ri) (Min)
50 mOhms
Time to Trip
5s
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
120 mOhms
Current - Max
100A
Mounting Type
User Defined
Voltage - Max
15V
Package / Case
Strap
Type
Polymeric
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)
Series
POLY-FUSE®, ST
Size / Dimension
0.866" L x 0.199" W (22.00mm x 5.05mm)