IXGP12N100A
Transistors - IGBTs - Single
Manufacturer No:
IXGP12N100A
Manufacture:
IXYS
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IXGP12N100A
Description:
IGBT 1000V 24A 100W TO220AB
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Switching Energy
2.5mJ (off)
Series
Td (on/off) @ 25°C
100ns/850ns
IGBT Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Tube
Supplier Device Package
TO-220AB
Input Type
Standard
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
4V @ 15V, 12A
Gate Charge
65nC
Current - Collector (Ic) (Max)
24A
Part Status
Active
Current - Collector Pulsed (Icm)
48A
Power - Max
100W
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1000V
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Test Condition
800V, 12A, 120Ohm, 15V