IXBT16N170AHV
Transistors - IGBTs - Single
Manufacturer No:
IXBT16N170AHV
Package:
TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
IXBT16N170AHV
Description:
IGBT
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Test Condition
1360V, 10A, 10Ohm, 15V
Switching Energy
2.5mJ (off)
Td (on/off) @ 25°C
15ns/250ns
Series
BIMOSFET™
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
IGBT Type
Supplier Device Package
TO-268HV
Packaging
Tube
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
6V @ 15V, 10A
Reverse Recovery Time (trr)
25ns
Gate Charge
65nC
Current - Collector (Ic) (Max)
16A
Current - Collector Pulsed (Icm)
40A
Power - Max
150W
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1700V