IXBA16N170AHV
Transistors - IGBTs - Single
Manufacturer No:
IXBA16N170AHV
Manufacture:
IXYS
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
IXBA16N170AHV
Description:
REVERSE CONDUCTING IGBT
In Stock
8 pcs On sales
Product Parameter
IGBT Type
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
6V @ 15V, 10A
Input Type
Standard
Reverse Recovery Time (trr)
25ns
Gate Charge
65nC
Current - Collector (Ic) (Max)
16A
Part Status
Active
Current - Collector Pulsed (Icm)
40A
Power - Max
150W
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1700V
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Test Condition
1360V, 10A, 10Ohm, 15V
Switching Energy
2.5mJ (off)
Td (on/off) @ 25°C
15ns/250ns
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)