KC42A38.001NPS
Rotary Switches
Manufacturer No:
KC42A38.001NPS
Manufacture:
E-Switch
Datasheet:
KC42A38.001NPS
Description:
SWITCH ROTARY 2POS 350MA 125V
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Number of Poles per Deck
4
Actuator Length
38.00mm
Number of Decks
1
Operating Force
8.770gfm
Series
KC
Circuit per Deck
4PDT
Features
Contact Material
Copper Alloy
Index Stops
Fixed
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Depth Behind Panel
14.20mm
Actuator Type
Flatted (6.35mm Dia)
Number of Positions
2
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Voltage Rating - AC
125V
Angle of Throw
30°
Current Rating (Amps)
350mA (AC)
Contact Finish
Silver
Panel Cutout Dimensions
Circular - 9.80mm Dia
Company Profile
KC42A38.001NPS Relevant information
KC42A38.001NPS
KC42A38.001NPS
SWITCH ROTARY 2POS 350MA 125V