KC22A13.002NLS
Rotary Switches
Manufacturer No:
KC22A13.002NLS
Manufacture:
E-Switch
Datasheet:
KC22A13.002NLS
Description:
SWITCH ROTARY 2POS 350MA 125V
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Contact Finish
Silver
Panel Cutout Dimensions
Circular - 10.20mm Dia
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Number of Poles per Deck
2
Actuator Length
13.00mm
Number of Decks
1
Operating Force
8.770gfm
Series
KC
Circuit per Deck
DPDT
Features
Contact Material
Copper Alloy
Index Stops
Fixed
Termination Style
Solder Lug
Part Status
Active
Depth Behind Panel
18.50mm
Actuator Type
Flatted (6.35mm Dia)
Number of Positions
2
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating - AC
125V
Angle of Throw
30°
Current Rating (Amps)
350mA (AC)
Company Profile
KC22A13.002NLS Relevant information
KC222J2K
KC222J2K
THERM NTC 2.252MOHM 3892K BEAD
KC22A13.002NLS
KC22A13.002NLS
SWITCH ROTARY 2POS 350MA 125V