VEFT1-S12-S12-SMT-TR
DC DC Converters
Manufacturer No:
VEFT1-S12-S12-SMT-TR
Manufacture:
CUI, Inc.
Package:
12-SMD Module, 10 Leads
Datasheet:
VEFT1-S12-S12-SMT-TR
Description:
DC DC CONVERTER 12V 1W
Series
VEFT1-SMT (1W)
Voltage - Output 2
Features
SCP
Voltage - Output 3
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Isolation
3kV
Efficiency
79%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Voltage - Input (Max)
13.2V
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Min)
10.8V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Output (Max)
83mA
Power (Watts)
1W
Package / Case
12-SMD Module, 10 Leads
Size / Dimension
0.60" L x 0.30" W x 0.24" H (15.2mm x 7.6mm x 6.0mm)
Number of Outputs
1
Type
Isolated Module
Voltage - Output 1
12V