VBT2-S12-S12-SMT-TR
DC DC Converters
Manufacturer No:
VBT2-S12-S12-SMT-TR
Manufacture:
CUI, Inc.
Package:
14-SMD Module, 12 Leads
Datasheet:
VBT2-S12-S12-SMT-TR
Description:
DC DC CONVERTER 12V 2W
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Package / Case
14-SMD Module, 12 Leads
Size / Dimension
0.70" L x 0.50" W x 0.23" H (17.8mm x 12.7mm x 5.8mm)
Number of Outputs
1
Type
Isolated Module
Voltage - Output 1
12V
Series
VBT2-SMT (2W)
Voltage - Output 2
Features
SCP
Voltage - Output 3
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Isolation
1kV
Efficiency
85%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Voltage - Input (Max)
13.2V
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Min)
10.8V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Output (Max)
167mA
Power (Watts)
2W
Company Profile
VBT2-S12-S12-SMT-TR Relevant information
VBT2-S12-S12-SMT-TR
VBT2-S12-S12-SMT-TR
DC DC CONVERTER 12V 2W