VAT2-S5-D15-SMT-TR
DC DC Converters
Manufacturer No:
VAT2-S5-D15-SMT-TR
Manufacture:
CUI, Inc.
Package:
14-SMD Module, 12 Leads
Datasheet:
VAT2-S5-D15-SMT-TR
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 2W
In Stock
878 pcs On sales
Product Parameter
Mounting Type
Surface Mount
Current - Output (Max)
67mA, 67mA
Power (Watts)
2W
Package / Case
14-SMD Module, 12 Leads
Size / Dimension
0.70" L x 0.50" W x 0.23" H (17.8mm x 12.7mm x 5.8mm)
Number of Outputs
2
Type
Isolated Module
Voltage - Output 1
15V
Series
VAT2-SMT (2W)
Voltage - Output 2
-15V
Features
SCP
Voltage - Output 3
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Isolation
1kV
Efficiency
82%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Voltage - Input (Max)
5.5V
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Min)
4.5V