VAT1-S12-D12-SMT-TR
DC DC Converters
Manufacturer No:
VAT1-S12-D12-SMT-TR
Manufacture:
CUI, Inc.
Package:
10-SMD Module
Datasheet:
VAT1-S12-D12-SMT-TR
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 1W
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Type
Isolated Module
Voltage - Output 1
12V
Series
VAT1-SMT (1W)
Voltage - Output 2
-12V
Features
SCP
Voltage - Output 3
Packaging
Cut Tape (CT)
Voltage - Isolation
1kV
Efficiency
78%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Voltage - Input (Max)
13.2V
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Min)
10.8V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Output (Max)
42mA, 42mA
Power (Watts)
1W
Package / Case
10-SMD Module
Size / Dimension
0.60" L x 0.30" W x 0.25" H (15.2mm x 7.6mm x 6.4mm)
Number of Outputs
2
Company Profile
VAT1-S12-D12-SMT-TR Relevant information
VAT1-S12-D12-SMT-TR
VAT1-S12-D12-SMT-TR
DC DC CONVERTER +/-12V 1W