VASD1-S12-D12-SIP
DC DC Converters
Manufacturer No:
VASD1-S12-D12-SIP
Manufacture:
CUI, Inc.
Package:
6-SIP Module, 5 Leads
Datasheet:
VASD1-S12-D12-SIP
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 1W
Packaging
Voltage - Isolation
1kV
Efficiency
79%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Voltage - Input (Max)
13.2V
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Min)
10.8V
Mounting Type
Through Hole
Current - Output (Max)
42mA, 42mA
Power (Watts)
1W
Package / Case
6-SIP Module, 5 Leads
Size / Dimension
0.77" L x 0.24" W x 0.38" H (19.5mm x 6.0mm x 9.7mm)
Number of Outputs
2
Type
Isolated Module
Voltage - Output 1
12V
Series
VASD1-SIP (1W)