PM3ACW12.0
Panel Indicators, Pilot Lights
Manufacturer No:
PM3ACW12.0
Manufacture:
Bivar, Inc.
Datasheet:
PM3ACW12.0
Description:
PNL MNT AMBER W/WIRE 12"
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Lens Size
3mm, T-1
Panel Cutout Dimensions
0.16" (4.06mm)
Lamp Color
Amber
Lens Color
Colorless
Lens Style
Round with Domed Top
Part Status
Active
Viewing Angle
30°
Type
LED
Lens Transparency
Clear
Series
PM3
Termination Style
Wire Leads - 12" (304.80mm)
Current
30mA
Wavelength - Peak
605nm
Ratings
Vf (Typ), If (Max)
Ingress Protection
Voltage
2V
Panel Cutout Shape
Round
Features
Millicandela Rating
40mcd
Company Profile
PM3ACW12.0 Relevant information
PM3AC
PM3AC
PNL MNT W/WIRE 605NM 40MCD AMBER
PM3ACW12.0
PM3ACW12.0
PNL MNT AMBER W/WIRE 12"