TCNN105M050R1500E
Tantalum - Polymer Capacitors
Manufacturer No:
TCNN105M050R1500E
Manufacture:
AVX Corporation
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
TCNN105M050R1500E
Description:
CAP TANT POLY
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated
50V
Type
Molded
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
TCN
Size / Dimension
0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Ratings
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Features
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Digi-Reel®
Manufacturer Size Code
N
Tolerance
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.5Ohm @ 100kHz
Capacitance
1µF
Part Status
Active
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount
Company Profile
TCNN105M050R1500E Relevant information
TCNN105M050R1500
TCNN105M050R1500
CAP TANT POLY 1UF 50V 0805