SSL40C-7624
AC DC Desktop, Wall Adapters
Manufacturer No:
SSL40C-7624
Manufacture:
Artesyn Embedded Technologies
Datasheet:
SSL40C-7624
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 40W
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Cord Length
36" (0.91m)
Current - Output (Max)
1.9A
Part Status
Obsolete
No Load Power Consumption
Applications
ITE (Commercial)
Polarization
Positive Center
Power (Watts)
46W
Input Connector
IEC 320-C8
Form
Desktop (Class II)
Region Utilized
International
Series
SSL40C (40W)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Weight
0.441 lb (200.03 g)
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Approvals
CE, CSA, cUL, VDEgs
Size / Dimension
4.65" L x 2.40" W x 1.08" H (118.0mm x 61.0mm x 27.5mm)
Efficiency
80%
Voltage - Output
24V
Input Type
Cord (Sold Separately)
Operating Temperature
0°C ~ 40°C