YS4601500000G
Terminal Blocks - Wire to Board
Manufacturer No:
YS4601500000G
Manufacture:
Amphenol Anytek
Datasheet:
YS4601500000G
Description:
TERM BLK 23P SIDE ENTRY 5MM PCB
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Voltage
300V
Positions Per Level
23
Features
Interlocking (Side)
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Packaging
Bulk
Clamp Material - Plating
Brass - Nickel Plated
Wire Gauge
16-26 AWG
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Part Status
Active
Contact Material - Plating
Screw Thread
M3.5
Mounting Type
Through Hole
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Color
Green
Number of Levels
2
Pitch
0.197" (5.00mm)
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
YS
Mating Orientation
Horizontal with Board
Current
10A
Dielectric Material
Thermoplastic
Company Profile
YS4601500000G Relevant information
YS4601500000G
YS4601500000G
YS4621500000G
YS4621500000G
TERM BLK 23P SIDE ENT 5.08MM PCB