YQ4041500000G
Terminal Blocks - Wire to Board
Manufacturer No:
YQ4041500000G
Manufacture:
Amphenol Anytek
Datasheet:
YQ4041500000G
Description:
TERM BLK 20P SIDE ENT 3.81MM PCB
Series
YQ
Mating Orientation
Horizontal with Board
Current
10A
Dielectric Material
Thermoplastic
Voltage
300V
Positions Per Level
20
Features
Interlocking (Side)
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Packaging
Bulk
Clamp Material - Plating
Brass - Nickel Plated
Wire Gauge
16-24 AWG
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Part Status
Active
Contact Material - Plating
Screw Thread
M2
Mounting Type
Through Hole
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Color
Green
Number of Levels
2
Pitch
0.150" (3.81mm)