YM2801500000G
Terminal Blocks - Wire to Board
Manufacturer No:
YM2801500000G
Manufacture:
Amphenol Anytek
Datasheet:
YM2801500000G
Description:
TERM BLK 14P SIDE ENTRY 5MM PCB
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Pitch
0.197" (5.00mm)
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
YM
Mating Orientation
Horizontal with Board
Current
10A
Dielectric Material
Thermoplastic
Voltage
300V
Positions Per Level
14
Features
Interlocking (Side)
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Packaging
Bulk
Clamp Material - Plating
Brass - Nickel Plated
Wire Gauge
12-24 AWG
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Part Status
Active
Contact Material - Plating
Screw Thread
M2.5
Mounting Type
Through Hole
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Color
Green
Number of Levels
2
Company Profile
YM2801500000G Relevant information
YM2801500000G
YM2801500000G