YL3621500000G
Terminal Blocks - Wire to Board
Manufacturer No:
YL3621500000G
Manufacture:
Amphenol Anytek
Datasheet:
YL3621500000G
Description:
TERM BLK 18P SIDE ENTRY 5MM PCB
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Screw Thread
M2.5
Mounting Type
Through Hole
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Color
Green
Number of Levels
2
Pitch
0.197" (5.00mm)
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
YL
Mating Orientation
Horizontal with Board
Current
20A
Dielectric Material
Thermoplastic
Voltage
300V
Positions Per Level
18
Features
Interlocking (Side)
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C