VP1165840000G
Terminal Blocks - Wire to Board
Manufacturer No:
VP1165840000G
Manufacture:
Amphenol Anytek
Datasheet:
VP1165840000G
Description:
TERM BLK 11P SIDE ENTRY 10.16MM
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Torque - Screw
2.15 Nm (19 Lb-In)
Color
Gray
Number of Levels
1
Pitch
0.400" (10.16mm)
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
VP
Mating Orientation
Horizontal with Board
Current
65A
Dielectric Material
Thermoplastic
Voltage
300V
Positions Per Level
11
Features
Interlocking (Side)
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Packaging
Bulk
Clamp Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Wire Gauge
6-20 AWG
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Part Status
Active
Contact Material - Plating
Screw Thread
M4.5
Mounting Type
Through Hole
Company Profile
VP1165840000G Relevant information
VP1165840000G
VP1165840000G