NK15A0510000G
Terminal Blocks - Wire to Board
Manufacturer No:
NK15A0510000G
Manufacture:
Amphenol Anytek
Datasheet:
NK15A0510000G
Description:
TERM BLK 15POS TOP ENT 7.5MM PCB
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Features
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Packaging
Bulk
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Wire Gauge
8-24 AWG
Screw Material - Plating
Part Status
Active
Contact Material - Plating
Screw Thread
Mounting Type
Through Hole
Torque - Screw
Number of Levels
1
Wire Termination
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Color
Green
Mating Orientation
Vertical with Board
Pitch
0.295" (7.50mm)