H80800810000G
Terminal Blocks - Wire to Board
Manufacturer No:
H80800810000G
Manufacture:
Amphenol Anytek
Datasheet:
H80800810000G
Description:
TERM BLOCK 8POS 45DEG 10MM PCB
Series
H8
Mating Orientation
45° (135°) Angle with Board
Current
37A
Dielectric Material
Thermoplastic
Voltage
300V
Positions Per Level
8
Features
Flange
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Packaging
Bulk
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Wire Gauge
6-24 AWG
Screw Material - Plating
Part Status
Active
Contact Material - Plating
Copper - Tin Plated
Screw Thread
Mounting Type
Through Hole
Torque - Screw
Color
Gray
Number of Levels
1
Pitch
0.394" (10.00mm)