EB3601530000G
Terminal Blocks - Wire to Board
Manufacturer No:
EB3601530000G
Manufacture:
Amphenol Anytek
Datasheet:
EB3601530000G
Description:
TERM BLK 18P SIDE ENTRY 5MM PCB
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Color
Green
Number of Levels
2
Pitch
0.197" (5.00mm)
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
EB
Mating Orientation
Horizontal with Board
Current
20A
Dielectric Material
Thermoplastic
Voltage
300V
Positions Per Level
18
Features
Interlocking (Side)
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Packaging
Bulk
Clamp Material - Plating
Brass - Nickel Plated
Wire Gauge
12-22 AWG
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Part Status
Active
Contact Material - Plating
Brass - Tin Plated
Screw Thread
M3
Mounting Type
Through Hole
Torque - Screw
0.49 Nm (4.3 Lb-In)