ASMPL-0805-1R5N-T
Fixed Inductors
Manufacturer No:
ASMPL-0805-1R5N-T
Manufacture:
Abracon LLC.
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ASMPL-0805-1R5N-T
Description:
FIXED IND 1.5UH 0.7A 325MOHM
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Inductance
1.5µH
Frequency - Self Resonant
35MHz
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100kHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Type
Multilayer
Material - Core
Ceramic
Series
ASMPL
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
325mOhm Max
Features
Current - Saturation
500mA
Q @ Freq
Current Rating (Amps)
700mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±30%