ASMPH-0603-1R5M-T
Fixed Inductors
Manufacturer No:
ASMPH-0603-1R5M-T
Manufacture:
Abracon LLC.
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ASMPH-0603-1R5M-T
Description:
FIXED IND 1.5UH 900MA 230 MOHM
In Stock
17878 pcs On sales
Product Parameter
Ratings
Current - Saturation
500mA
Q @ Freq
Current Rating (Amps)
900mA
Packaging
Digi-Reel®
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)
Shielding
Shielded
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Inductance
1.5µH
Frequency - Self Resonant
100MHz
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1MHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Material - Core
Ferrite
Type
Multilayer
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Series
ASMPH-0603
DC Resistance (DCR)
230mOhm