ASMPL-0805-1R0N-T
Fixed Inductors
Manufacturer No:
ASMPL-0805-1R0N-T
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ASMPL-0805-1R0N-T
Description:
FIXED IND 1UH 0.8A 238MOHM
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
238mOhm Max
Features
Current - Saturation
700mA
Q @ Freq
Current Rating (Amps)
800mA
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±30%
Supplier Device Package
0805 (2012 Metric)
Inductance
1µH
Frequency - Self Resonant
40MHz
Inductance Frequency - Test
100kHz